Bob Marley 1945-ben szletett Jammaica fvrosban, Kingston-ban, Nine miles-ben. Fekete anytl s egy brit fehr aptl szrmazott, gy se fehrek, se feketk nem fogadtk t be igazn. desanyjval miutn Jamaica elnyerte fggetlensgt, sok ms feketvel eggytt a Trenchtown negyedbe kltztt.
Els lemezk Coxssone Dott jamaicai producer stdijban szletett meg, s hatalmas siker volt, egy nap alatt elfogytak a lemezek. Marley s zenekara (a ksbbi Wailers) a haszonnak csak tredkt ltta, a gtlstalanan producerek alig fizettk ket.
1966-ban elvette Ritt, aki ksbb, 1973-tl az I-Threes (3 voklos n) tagja lett. Kzvetlen ez utn elment az Eggyeslt llamokba hogy pnzt gyjtsn s sajt kiadt nyithasson. Takartknt dolgozott. Az Eggyeslt llamokban ltott borzalmak s a jamaicai feketk helyzetnek hatsra az 1966-ban hazazr Marley a Rastafari-hoz fordult. a Rastafari a jellemzen jamaicai "fekete ntudat mozgalma" (az akkori definici szerint). Ez hatrozta meg a ksbbiekben dalait s dalszvegeit.
Miutn kisemmiztk a zenekart a jamaicai producerek s fillrekrt adtk el a dalaikat, egy brit kiad, az IA Records felkarolta ket. Ekkor kapta a zenekar a Wailers nevet.
Mindekzben az akkori miniszterelnk, Michael Manley baloldali szocialista kormnya s a jobboldali amerika-bart munksprt, Edward Seaga vezetsvel, is Marley npszersgt s meggyzerejt hasznlta fel a propabanda-hadjratban. Bob Marley akaratlanul is egy politikai eszkz lett.
1976 s 78 kztt Nagy-Britanniban lt egy jamaicai szpsgkirlynvel, Cindy Breakspeare-rel, itt dolgozott Exodus cm albumn. Ekkor vlt vilghrv.
1978-ban hazatrt Jamaicba, ahol seglykoncertet rendezett, "Egy szerelmnk van: a bke" cmmel. Azt vrta ettl Marley hogy vgre egysget s bkt hoz a jamaicaiak krben s csitulnak a politikai viszlyok. Ezen a koncerten kerlt sor arra a hres jelenetre amikor Bob Marley ltal, a sznpadon kezet fog Michael Manley s Edward Seaga, a kt nagy politika vezet. Sajnos a viszlyok ettl a szp gesztustl nem igen csitultak.
Bob Marley a Hope Road 56 szm alatt lv hzban naponta tbb mint 4000 emberen segtett adomnyokkal, meleg tellel, egy kedves szval. Akinek beszlgetpartner vagy tancs kellett azzal jszaknknt rkat beszlgetett.
Nagy lma volt hogy eljuttassa zenjt az shazba, Afrikba. Az akkori Dl-Afrikai rezsim nem engedte az orszgba lzad dalait, mert gy reztk veszlyeztetn a hatalmat. 1980-ban mikor Zimbabwe elnyere szabadsgt, Marley volt az egyetlen klfldi elad.
Nem sokkal eztun nyilvnossgra hozta betegsgt: melanms volt, ami egy fknt eurpai emberekre jellemz brrk. Ezt a hajlamot valsznleg fehr apjtl rklte. Betegsge ellenre rendletlenl dolgozott, a turnkat nem mondtk le.
1980. szeptember 21-n, vasrnap a Central parkban kocogott, mikor rosszul lett s habz szjjal esett ssze. Az orvosi vizsglat kimutatta hogy a melanma tterjedt az agyra s a tdejre. Napjai meg voltak szmllva.
1981. mjus 21-n volt a temetse, 36 vet lt. A jamaicai npben rkk lni fog Bob Marley emlke. Szletsnapja ma is nemzeti nnep Jamaicban.
Forrs: Bob Marley lete cm film, mely hallnak 20. vforduljn kszlt. |